Okolica
Polecamy:
▪ wędrówki piesze i wyprawy rowerowe po pogórzańskich szlakach
▪ skansen, muzeum ikon oraz zbiory prac Zdzisława Beksińskiego w Sanoku,
▪ wizyty w galeriach i pracowniach pogórzańskich twórców
▪ możliwość zakupu lokalnych produktów (miody, przetwory, inne),
▪ obserwację przyrody
▪ niezwykle malownicze plenery fotograficzne
▪ spływy kajakowe Sanem
▪ grzybobranie
▪ przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową Przeworsk – Dynów – Przeworsk w sezonie letnim
▪ ekomuzeum Kraina Błękitnego Sanu na Pogórzu Przemysko-Dynowskim
▪ wyciągi narciarskie oddalone około godzinę jazdy samochodem
▪ wycieczki do Przemyśla, arboretum w Bolestraszycach, Twierdzy Przemyśl, zamku w Łańcucie, zamku w Krasiczynie, Rzeszowa
Okolice i atrakcje turystyczne
Przez Łączki poprowadzony jest również szlak rowerowy „Doliną Sanu” – dobrze oznakowana rowerowa trasa przyrodniczo – edukacyjno-turystyczna biegnąca następująco: Łączki – Dylągowa – Sielnica – przeprawa promowa – Bachórzec – Winne Podbukowina – Wybrzeże – Słonne – Łączki
oraz trasy:
I TRASA: Łączki – Dylągowa – koło leśniczówki – Żohatyn – kierunek Piątkowa, Tarnawka, Iskań, Nienadowa, Dubiecko – Wybrzeże – Słonne ~ 50 km.
II TRASA: Łączki – Dylągowa – koło leśniczówki – Dąbrówka Starzeńska – Dynów – Pawłokoma – Dylągowa – Łączki ~ 30 km.
Ponadto przez sąsiednią wieś Słonne przebiega żółty szlak pieszy prowadzący w kierunku Bachórca, następnie Pruchnika.
Polecamy również, rowerem lub pieszo, udać się do Piątkowej z piękną drewnianą Cerkwią św. Dymitra z 1732 r.
Przez Łączki przebiega ciekawy szlak pieszy „Trzy ścieżki tożsamości – środowisko, historia, kultura”. Trasa, na długości 23 kilometrów, wije się na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego w okolicach malowniczego przełomu Sanu.
Na wycieczkę rowerową lub samochodową polecamy Dąbrówkę Starzeńską z ruinami renesansowego zamku, wzniesionego w XVI i XVII w., a następnie przebudowanego przez Starzeńskich w XIX w. Zamek został spalony po drugiej wojnie światowej. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie ruiny zachodniego skrzydła z dwiema narożnymi basztami. W sąsiedztwie znajduje się rozległy park z XVIII i XIX w., neoromańska kaplica grobowa Starzeńskich z końca XIX w. oraz klimatyczna aleja grabowa.
Atrakcją jest także rezerwat „Broduszurki”. Jest to rezerwat torfowiskowy o bardzo cennych walorach przyrodniczo-krajobrazowych z ciekawostką przyrodniczą: owadożerną rosiczką okrągłoslistną.
Zabytkowy obiekt z XVI w. otoczony pięknym parkiem, z 300-letnim dębem przynoszącym szczęście, z bogatą historią, odnowiony przez obecnych właścicieli. Mieści się w nim hotel i restauracja z winiarnią.
W tymże zamku urodził się „Diabeł Łańcucki” Stanisław Stadnicki, a także książę poetów polskich – Ignacy Krasicki – poeta i biskup.
Ciekawą propozycją dla turystów jest przejazd kolejką wąskotorową „Pogórzanin” na trasie Przeworsk – Dynów. Kursująca sezonowo kolejka łączy Dynów z Pogórzem Dynowskim i dociera do odległego o około 40 km Przeworska. N trasie w miejscowości Szklary znajduje się tunel o długości 602 m, uważany za jeden z najdłuższych tuneli w Europie na trasie kolejki wąskotorowej. Dworzec w Dynowie jest najbardziej reprezentatywnym budynkiem stacyjnym na całej trasie kolejki, wzbogacony dodatkowo zabytkową lokomotywą.
Łączki położone są w korytarzu szlaku rowerowego Green Velo.
Green Velo – „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej” to spójna trasa rowerowa biegnąca przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Przeprowadzona jest ona przez atrakcyjne obszary, m.in. miejsca cenne przyrodniczo, zabytki, ciekawe miejsca.
Więcej info na stronie: greenvelo.pl
Warta polecenia jest również wyprawa do perełki architektonicznej Podkarpacia – cerkwi greckokatolickiej Wniebowstąpienia Pańskiego – jednej z najstarszych i najpiękniejszych w Polsce, posadowionej na wzgórzu Dębnik w małej wiosce nad Sanem – Uluczu.
Obecnie cerkiew w Uluczu jest filią Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Oryginalny ikonostas z cerkwi zobaczyć można w skansenie w Sanoku.
Polecamy gościom naszego agro Na końcu świata wycieczkę rowerową (dla tych aktywnych i wytrwałych) bądź samochodową do tego pięknego niezwykłego miejsca.
Przepływający u podnóża Łączek, wioseczki z naszym agro Na końcu świata, San – to jedna z największych rzek karpackich. Jest główną rzeką Bieszczadów oraz Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Dolina Sanu, malowniczymi zakolami wcinająca się w karpackie zbocza, była od wieków wykorzystywana jako trakt komunikacyjny. Dorzecze Sanu wyróżnia rzadko spotykane bogactwo krajobrazowe, florystyczne i faunistyczne, a krainy, przez które przepływa San, należą do jednych z najpiękniejszych w Polsce.
Oprócz pieszych i rowerowych wycieczek okolica sprzyja uprawianiu sportów wodnych,
w szczególności kajakarstwa. San należy do atrakcyjnych szlaków wodnych, a dolina Sanu obfituje w piękne krajobrazy, malownicze przełomy, sąsiedztwo dzikich zwierząt i niezapomniane wrażenia. Rzeka przepływa przez miejscowości, w których warto się zatrzymać i zwiedzić urokliwe zabytki.
Szlak wodny z Sanoka do Przemyśla liczy 113 km. Można podzielić go na 3 – 5 etapów planując noclegi na biwakach w Sanoku, Temeszowie, Dynowie, Łączkach czy Krasiczynie.